V zimě na pastvě

27. ledna 2008 v 9:43 | Askan[a]* |  Péče
Hodně koní a především poníků je dostatečně silných na to, aby mohli trávit zimu venku. Potřebují ovšem teplý útulek, dobré napajedlo a hodně krmení. A samozřejmě se na ně každý den musíme zajít podívat!

- tu "Denní kontrolu" jsem udělala sama ve Photofiltru, a to znamená že kopčit se zdrojíkem!
Kůň musí být v teple:
Aby byl váš kůň dobře chráněný před chladem, potřebuje svou zimní srst, svou hřívu a své ocasní žíně. Mnohá koňská plemena a poníci jsou tak robustní, že i při chladném počasí v zimě mohou zůstat venku. Jsou-li dobře živeni, není jim zima. Některá plemena velkých koní jsou naproti tomu dost citlivá a musí se jim v tomto ohledu věnovat mnohem větší pozornost.
Potřebuje váš kůň pokrývku?
Pokud má váš kůň krátkou srst, potřebuje rozhodně koňskou pokrývku. Ale pozor: Deka mu může sklouznout z hřbetu, vláčet se po zemi, roztrhat se a koni bránit v pohybu nebo dokonce způsobit poranění. Nikdy nesmíte koně s pokrývkou nechat na pastvišti, pokud na něho nebudete pravidelně. tj. min. 2x denně, doohlížet. Pokrývka, kterou na sobě kůň na pastvišti má, by měla být samozřejmě nepromokavá, dobře střižená a měla by se přizpůsobit tvaru páteře. Potřebujete pokrývky dvě, abyste vždy měli k dispozici jednu suchou a čistou na výměnu.
- v zimě musí kůň mít kůň s krátkou srstí na pastvišti pokrývku. I méně robustnímu koni bychom měli přikrýt hřbet, když je extrémně chladno nebo vlhko nebo když fouká studený vítr.
Krmení:
V zimě musí mít kůň neustále k dispozici hodně sena, protože venku není tráva. Seno by mělo obsahovat různé druhy rostlin; můžete je koupit buď u nejbližší jezdecké stáje nebo přímo u sedláka. Položit seno přímo na zem by bylo mrháním. Zásobníky krmiva, které jsou vlastně určeny pro hovězí dobytek, by mohly být pro vašeho koně nebezpečné. Nejlepší je používat síť na krmení, kterou připevníte ve výši hlavy koně na zadní stanu přístřešku. Kůň musí mít možnost přitisknout síť na pevnou plochu, aby mohl zachytit stébla a vytahovat je ven. Můžete síť také připevnit na dřevěný plot. Vytahování jednotlivých stébel sena je tak pro koně mnohwm jednodušší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Máš mozek?

Nee x]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.